YKS İNGİLİZCE İNGİLİZCEDEN TÜRKÇEYE ÇEVİRİ SORULARI NASIL ÇÖZÜLÜR?
  • YDT Dil
  • 10.10.2019

YKS İNGİLİZCE İNGİLİZCEDEN TÜRKÇEYE ÇEVİRİ SORULARI NASIL ÇÖZÜLÜR?

İngilizceden Türkçeye çeviri sorularını çözerken bilmeniz gereken bazı stratejiler bulunuyor. Bu basit teknikleri uygulayarak çeviri sorularını hatasız atlatabilirsiniz.

SEÇENEKLERİ ELEYEREK SORULARI ÇÖZÜN.

Soruları çözerken uygulayacağınız temel yöntem soru şıklarından giderek cevaba ulaşmaktır. Aşağıda vereceğimiz teknikleri uygulayarak kısa sürede şıkları eleyip doğru cevaba ulaşabilirsiniz.

 

ZAMAN UYUMU

İngilizceden Türkçeye çeviri sorularında zaman uyumu çok önemlidir. Verilen cümledeki fiilin ya da fiillerin altını çizin ve seçenekler ile karşılaştırın. Zaman (tense) uyumu yok ise o seçenekleri rahatlıkla eleyebilirsiniz.

 

YÜKLEMİ BULUN.

İngilizcede cümle yapısı özne - yüklem - nesne şeklindedir. bu yüzden İngilizce cümlede cümlenin başında bulunan fiil yüklem görevi görür. Bu yüklem Türkçe cümlede cümlenin en sonunda yer alır. Asıl cümlede kullanılan yüklem ile seçeneklerde verilen cümlelerin yüklemleri aynı olmalıdır. Farklı olan yüklemleri eleyin.

 

ÖZNEYİ BULUN.

Asıl cümle ile seçeneklerdeki cümlelerin yalnızca yüklemlerinin eşleşmesi yetmez. Aynı zamanda özneler de birbirine uymalıdır. Bu şekilde eğer seçeneklerde yüklemi aynı olan iki şık karşımıza çıkarsa özneyi kullanarak doğru olanı seçebiliriz.

 

FİİLLERİN ÇATILARI

Aktif yani etken çatılı yazılmış cümlelerin çevirileri pasif yani edilgen çatılı şeklinde çevrilemez. Aynı şekilde pasif olan bir cümle aktif olarak da çevrilemez. Asıl cümle ve seçeneklerdeki cümlelerin çatılarını mutlaka kontrol edin.

Online YDT İngilizce eğitimi - Ücret iade garantili

“TO BE” FİİLİ

“TO BE” fiili değişik şekillerde kullanılabilir PRESENT TENSE için “AM, IS, ARE” şekillerinden birisini alır. PAST TENSE içinse “WAS, WERE” olur. Bunların çevirisi “-DIR, -DİR, -İDİ” şeklinde yapılır.

 

TÜM SORU ÇÖZÜM STRATEJİLERİ İÇİN SİTEMİZE ÜCRETSİZ ÜYE OLABİLİRSİNİZ!

 

 

 

YDT Dil ile ilgili yazılar

Ücret İadeli Eğitim Modeli

Bizimle çalıştınız ve istediğiniz skoru alamadınız, o zaman ödemiş olduğunuz tüm ücreti size kesintisiz olarak iade ediyoruz. Üstelik bunu resmi garanti belgesi ile yapıyoruz.

% 100 Başarı Garantili Eğitim

Mevcut İngilizce seviyeniz, hedeflediğiniz puan ve sınava gireceğiniz tarihe göre ayarlanmış sadece size özel bir eğitim modeli düşünün. Üstelik hiçbir sınırlama olmadan kendi hızınızda 7-24 online çalışma imkanı.

ydt Ders Örnekleri

Önce Tüm Sistemi Keşfet!

Demo eğitim videolarımızı izleyerek eğitim kalitemizi satın almadan önce keşfedebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz üye olarak çalışma sistemimizi deneyebilirsiniz.